Międzynarodowy Zlot Morsów (część 3)
„Czym dla ciebie jest zimno?” – takie pytanie zadał Valerjan Romanovski ColdMan podczas konferencji „Zimno i jego oblicza” zorganizowanej na Międzynarodowe Zloty Morsów w Mielnie. Pytanie, na które każdy z nas może sam odpowiedzieć i do którego odnieśli się wszyscy prelengenci konferencji, przedstawiając swoje doświadczenia związane z zimnem.
Konferencja rozpoczęła się od wykładu Bartłomieja Kubkowskiego, który już dwa razy stoczył walkę z silnym przeciwnikiem – Bałtykiem.
Bartek stara się pokonać Bałtyk wpław z Polski do Szwecji (w linii prostej 170 km) i choć jeszcze mu się to nie udało, to zapisał się w historii pokonując 116.8km w czasie niewiele ponad 40 godzin. Projektowi zatytułowanemu
#ULTRABALTICSWIM przyświeca jednak ważniejszy cel niż pobijanie rekordów, a jest nim zbiórka pieniędzy na fundację Cancer Fighters. Ostatnim razem udało się zebrać ponad 300 tysięcy złotych. Czujemy, że przy kolejnej próbie, która odbędzie się już w tym roku, uda się zebrać jeszcze więcej.
Podczas wykładu mogliśmy się dowiedzieć, jak wygląda proces przygotowań do takiego projektu i jakie odczucia fizyczne i psychiczne towarzyszyły Bartkowi podczas jego realizacji. Wierzymy, że tym razem się uda. Bartku, powodzenia!
Kolejną osobą, która wprowadziła nas do swojego świata zimna był Oswald Rodrigo Pereira – himalaista, alpinista, reporter wysokogórski i filmowiec. Swój wykład zatytułował „W krainie ciszy: o odnajdywaniu siebie w górach najwyższych”. Oswald zaprezentował nam swój film „The Silent Escape”, opowiadający o wyprawie na dwa ośmiotysięczniki, Annapurnę i Dhaulagiri, podczas której towarzyszył alpiniście Bartkowi Ziemskiemu. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, czy udało im się zrealizować cel, koniecznie musicie obejrzeć film. My nie spojlerujemy! Musimy jednak powiedzieć, że po seansie zapadła kompletna cisza, a i w niejednym oku zakręciła się łezka…
Po wykładzie Oswalda mieliśmy przyjemność posłuchać Adam Kowalewski – Wim Hof Method Instructor – psychologa klinicznego, certyfikowanego instruktora metody Wima Hofa. Adam opowiedział m.in. o szkodliwym wpływie stresu na nasz organizm i dobroczynnych działaniach medytacji oraz ekspozycji na zimno. Pokazał nam również szybkie techniki oddechowe, które mieliśmy przyjemność od razu przećwiczyć. Adam prowadził również warsztaty podczas zlotu. W tym roku nie udało nam się w nich uczestniczyć, ale mamy nadzieję, że nadrobimy to na kolejnym zlocie!
Kolejną osobą, która przemawiała na konferencji był Valerjan, który przedstawił wykład „Zimno i jego oblicza”. Opowiadał o zrealizowanych projektach, badaniach naukowych. Jak miło nam się zrobiło, gdy wspomniał również o wizycie na Islandii. Mieliśmy również przyjemność obejrzeć film„Ludzie zimnej wody – siła umysłu”, zrealizowany w Mielnie na III Mistrzostwach Polski w Morsowaniu. To bardzo poruszający dokument, o tym, jak bodziec zimna może pomóc w procesie terapeutycznym i odnalezieniu wewnętrznego spokoju. Polecamy!
Valerjan zorganizował również panel dyskusyjny, do którego zaprosił wyjątkowych gości: członków POLAR BEAR CLUB – @Kenny Neilson i @Jack Allsop oraz @Kris Drozd i @Wojtek Głowacki.
Musimy wspomnieć, że tegoroczne Mistrzostwa Polski w Morsowaniu należały do Jacka Allsopa, który pobił rekord przebywając w wodzie 6 godzin i 1 minutę. Gratulujemy!
Konferencję zakończył dr. n. med. Jan Czarnecki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, który przedstawił wyniki swojej pracy doktorskiej dotyczącej związku zdrowia psychicznego oraz infekcji górnych dróg oddechowych z morsowaniem! Badania wykazały, że morsy mają zdecydowanie lepsze zdrowie psychiczne, a także rzadziej przechodzą infekcje sezonowe. Zdjęcie uśmiechniętego Dr Jan Czarnecki mówi samo za siebie – warto morsować!
Fot. Małgosia Żaczek
Fotografia na strychu – Łukasz Czerniewski