Morsowanie
Nie! Neopreny mają za zadanie chronić przed zimnem, a morsowanie polega właśnie na tym, by adaptować się do zimna. Jeżeli jednak macie BARDZO wrażliwe dłonie i stopy, a odczuwany przez Was ból mógłby spowodować całkowite zaniechanie morsowania, wtedy możecie sobie pozwolić na neoprenowe rękawiczki, buty/skarpety. Osoby bardzo wrażliwe na ból zachęcamy do wykonywania ćwiczeń adaptacyjnych do zimnej wody w domu poprzez moczenie rąk i stóp w misce wody z lodem. Wszystko wymaga treningu i czasu. 🙂
Według lek. med. Krzysztofa Kucharskiego z Centrum Medycznego Damiana: „Morsowanie to kilkuminutowe zanurzenie się w zimnej wodzie. Jeśli organizm był zahartowany i kobieta morsowała również przed ciążą, to nie powinna być to procedura groźna dla dziecka. Przebywa ono bowiem w jamie macicy, w stałej temperaturze 36,6 stopni Celsjusza, czyli temperaturze ciała matki, i przez ten krótki czas organizm nie zdąży się wychłodzić.
Podczas morsowania chłodzi się tylko skóra i tkanka podskórna, trwa to tylko kilka minut. Później następuje reakcja po obkurczeniu się naczyń w tkance podskórnej, które się rozszerzają, co obserwujemy na skórze jako jej przekrwienie. Morsowanie dotyczy więc powłok ciała, a nie jamy brzusznej, dlatego ciąża nie jest przeszkodą – o ile kobieta morsowała także wcześniej i nie występują u niej przeciwwskazania do kąpieli w lodowatej wodzie”.
Źródło:
https://www.hellozdrowie.pl/joanna-moro-morsuje-w-zaawansowanej-ciazy-czy-to-bezpieczne/
Główne przeciwskazania do morsowania to:
– niewydolność układu krążenia
– epilepsja
– borelioza
– zespół Raynauda
– inne choroby przewlekłe
Jeżeli ktoś nie jest pewny stanu swojego zdrowia, warto, żeby zasięgnął opinii lekarza!
Źródło:
– https://zdrowie.pap.pl/wywiady/byc-zdrowym/morsowanie-dla-kogo-i-dlaczego-zimna-kapiel-jest-dobra
– wzrost endorfin (hormonów szczęścia)
– poprawa metabolizmu
– pozytywny wpływ na układ krążenia
– działanie przeciwzapalnie
– ujędrnienie skóry
– zmniejszenie ryzyka występowania chorób przewlekłych
– szybsza regeneracja mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym
Źródło:
Nie jesteście pewni, co zabrać ze sobą na pierwsze morsowanie? Przygotowaliśmy dla Was akcesoria Zimnolubnych.
- Dobry humor i pozytywne nastawienie. Pamiętajcie również o tym, żeby być wypoczętym.
- Strój kąpielowy
- Ręcznik
- Mały ręcznik, podkładka, mała mata, coś, na czym będziecie mogli stanąć i się przebrać. Ci, którzy chcieliby poczuć większy komfort podczas zakładania butów i skarpet mogą pomyśleć o małym turystycznym krzesełku.
- Buty do wejścia do wody w miejscach z kamienistym lub niezbyt bezpiecznym dnem.
- Czapka/opaska gdy wieje wiatr. W bezwietrzne dni (nawet zimą) czapka jest zbędna. Tak, wiemy, że ciężko o bezwietrzne dni na Islandii.
- Neoprenowe rękawiczki, buty/skarpety, ale tylko wtedy, gdy macie BARDZO wrażliwe dłonie i stopy, a odczuwany przez Was ból mógłby spowodować całkowite zaniechanie morsowania. Neopreny mają za zadanie chronić przed zimnem, ale morsowanie polega właśnie na tym, by adaptować się do zimna. Wszystko wymaga treningu i czasu. Zachęcamy do wykonywania ćwiczeń adaptacyjnych do zimnej wody w domu poprzez moczenie rąk i stóp w misce wody z lodem.
- Ponczo/szlafrok – opcjonalnie, ale bardzo się przydają w czasie przebierania.
- Osoby pływające OBOWIĄZKOWO bojka/pamelka.
- Ciepłe, wygodne i luźne ubranie na przebranie. Pamiętajcie, że ciało po morsowaniu jest sztywne, zmarznięte, dlatego dla ułatwienia najlepiej zrezygnować ze skomplikowanych zapięć, guzików, zamków itd. Polecamy spodnie dresowe, wełniane, haremki. Luźne bluzy, wełniane swetry czy lopapeyse.
- Buty, które można łatwo założyć, skarpety – tutaj również staramy się mieć jak najmniej przeszkód. Wybierzcie luźne, ciepłe skarpety i najlepiej wkładane buty.
- Ciepłe rękawiczki, czapka.
- Termos z ulubionym napojem na rozgrzanie. To szczególnie istotne, jeżeli jeszcze po morsowaniu chcecie pobyć w doborowym towarzystwie i porozmawiać. Wśród Zimnolubnych furorę robi imbirówka z przepisu Zimnolubnego Arkadiusza. Za jego zgodą dzielimy się tym uzdrawiającym przepisem.
1. Potrzebna jest przede wszystkim wyciskarka do soków. 2. Kilogram imbiru, 4 pomarańcze, 4 Limonki, 2 cytryny, woda i miód 🍯. 3. Wyciskamy sok z imbiru oraz cytrusów. Rozlewamy go po równo do dwóch przygotowanych wcześniej litrowych butelek. 4. W letniej wodzie (ok 0,7l) rozrabiamy miód (nie żałować ilości i jakości) 🍯 i dolewamy do pełna. Wstrząsnąć i gotowe! Smacznego i na zdrowie!!!:)
Association
Członkowie Stowarzyszenia mogą korzystać z wielu atrakcji. Najważniejsze z nich to:
– udział w specjalnych wydarzeniach
– udział w licznych wycieczkach, szkoleniach, kursach
– udział w spotkaniach z ciekawymi osobami, autorytetami, specjalistami promującymi ekspozycję na zimno oraz zdrowy tryb życia
– możliwość korzystania ze zniżek w wielu sklepach na Islandii oraz korzystania ze specjalnych promocyjnych ofert przygotowywanych tylko dla członków Stowarzyszenia
– możliwość uczestniczenia w zawodach w zimowym pływaniu pod szyldem Zimnolubni Islandia – możliwość uczestniczenia we wspólnym wyjeździe na zlot morsów.
Członkowie wspierający to instytucje, firmy lub osoby prywatne, które chcą wspierać funkcjonowanie naszego Stowarzyszenia poprzez pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną. Żeby zostać członkiem wspierającym należy dostarczyć wypełnioną deklarację członkowską Zarządowi Stowarzyszenia Zimnolubni Islandia. Przyjęcie członka wspierającego następuje w trybie uchwały Zarządu.
Events
Nie, nie jest wymagane specjalne przygotowanie przed pierwszą ekspozycją na zimno. Każda nowa osoba jest otaczana specjalną opieką ze strony doświadczonych Zimnolubnych. Przekazujemy niezbędne informacje i cały czas towarzyszymy tej osobie podczas przebywania w wodzie. Zachęcamy jedynie do zapoznania się z niezbędnikiem morsa, żeby mieć pewność, jakie rzeczy ze sobą zabrać.
Tak, obowiązkiem każdego uczestnika wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie Zimnolubni Islandia jest zapoznanie się z regulaminem oraz przestrzeganie go. Bezpieczeństwo podczas ekspozycji na zimno jest dla nas priorytetem.
Wszystkie wydarzenia znajdują się pod tym linkiem. Zachęcamy do zaznaczania swojej obecności w konkretnych wydarzeniach, żeby otrzymywać powiadomienia o ewentualnych zmianach.